SOPHOS SSL VPN KURULUMU

2
496

 

Merhabalar,

Bu makalede, Sophos Güvenlik Duvarı’ nda ssl vpn kurulumu yapacağız.

İlk olarak Sophos Firewall cihazımıza giriş yapıyoruz.

Sophos Firewall yönetim ekranındaki sol menüden Configure – Authentication sekmesine geliyoruz.

Authentication sekmenine geldiğimizde açılan sayfadaki üst menüden Users sekmesine geliyoruz. Daha sonra Users sekmesinde açılan sayfada şuana kadar oluşturulan kullanıcıları görüntüleyebilir. Düzenleyebilirsiniz. Bir yeni bir kullanıcı ekleyeceğimiz için Add butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

Açılan sayfada istenilen bilgileri aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi kendi bilgilerimizde dolduruyoruz. Burada ki önemli kısım. Policies – Group kısmında kullanıcının grubunu seçmek ve Remote Access kısmında tanımlı olan SSL VPN i seçmek olacak. Diğer bilgiler kullanıcın bilgilerine göre doldurulup devam edilecektir.

İstenilen bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra Save butonuna tıklayıp bilgilerimizi kaydediyoruz. Kullanıcımız SSL Vpn listemize eklenmiş duruma gelmektedir.

Sophos Firewall yönetim ekranındaki sol menüden “Configure – Authentication” sekmesine geliyoruz.

Ssl Vpn ayarını yapmak için Ssl Vpn sekmesine tıklıyoruz ve daha sonra Add butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

İstenilen bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra Save butonuna tıklayıp bilgilerimizi kaydediyoruz. (Not: Policy members Authentication açılan kullanıcıyı ekliyoruz. Permitted network resources (IPv4) kısmına ise local network yazıyoruz.)

User portal adresimize gidiyoruz. Ve daha sonra Authentication da açılan ssl vpn kullanıcımızla giriş yapıyoruz.

 

Açılan ekranda Sophos Connect Client indiriyoruz. Daha sonra Vpn Config dosyamızı indiriyoruz.

İndirmiş olduğumuz Sophos Connect Client dosyasını bilgisayarımıza veya tabletimize kuruyoruz.

Bilgisayara kurulan olan Sophos Connect Client çalıştırıp açılan ekranda sağ üst köşede çıkan import connection kısmına tıklıyoruz. Daha sonra indirmiş olduğumuz ssl vpn config dosyasını import ediyoruz.

Config dosyası import edildikten sonra connections sekmesinde çıkın ip kısmına tıklıyoruz. Açılan ekran ssl vpn kullanıcımızın username ve password giriyoruz. Save user name and password kısmında bulunan kutucuğu işaretleyip Sign in tıklıyoruz.

 

Kaydetme işlemi bittikten sonra sağ üst tarafta connect butonuna bastığımızda vpn başarılı olarak bağlanmış olacaktır.

 

Sonraki İçerikFORTİGATE PORT YÖNLENDİRME

2 YORUMLAR

  1. Merhaba.

    Ortak kullanılan bilgisayarda birden fazla config dosyasını nasıl import edebiliriz? eskiden sophos\config klasörüne .. dosyalarını atarak bu işlemi yapabiliyorduk ancak, yeni “sophos client” programını yükleyince böyle bir işlem göremedim.

    • Merhaba Harun Bey,

      İndirmiş olduğunuz config dosyalarını C:\Program Files (x86)\Sophos\Connect\import kopyalıyoruz. Daha sonra hepsini seçiyoruz. Seçtiğimiz config dosyalarına sağ tıklayıp open diyoruz. Böylece Sophos Connect toplu import etmiş oluyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz